• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Cengiz Ülkü
cngz.ulku@gmail.com
MERHABA
31/05/2019Değerli Salihlili hemşerilerim;

Salihli Eğitim-Kültür ve Dayanışma Derneği'nin 27 Nisan 2019 günü yapılan olağan genel kurulunda arkadaşlarım ile birlikte yönetime seçilmiş olmanın hem mutluluğu hem de sorumluluğunu taşıyoruz.

Hayata geçirdiğimiz internet sitemizden zaman zaman hem faaliyetlerimizi hem kafamızdaki planları sizlerle paylaşmak amacındayız. Bu da, Salihli Eğitim-Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı olarak ilk köşemiz.
 
***
 
Öncelikle tanımayanlar için biraz kendim hakkında bilgi vermek istiyorum.

1966 yılında Salihli'nin Keli Mahallesi'nde dünyaya gelmişim. Kosova Prizren doğumlu olduğu için 'Arnavut Ali' olarak bilinen rahmetli Ali Ülkü'nün 6 oğlundan biriyim. İlkokulu Keli Mahallesi'nde, ortaokul ve liseyi Salihli Lisesi'nde okudum. Mezun olduktan sonra, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nü kazandım ama bitiremedim. Üniversiteyi 2. sınıfta bıraktıktan sonra Menemen ve Aliağa'da kuyumculuk yapan ağabeylerimle birlikte çalışmaya başladım. 1986'da Karşıyaka’da yeni açtıkları dükkanın başına geçtim. Birlikten kuvvet doğdu, başarılı işler yaptık, 2000 yılı yaklaşırken Turkcell ile telekominikasyon sektörüne girdik, daha sonra e-ticaret, Superonline gibi birbirine yakın konulardaki iş kollarını da faaliyet alanlarımız arasına ekledik.

1991 yılında evlendim. Eşim de Salihlili…  2 kız babasıyım. Bostanlı’da oturuyorum.

Gelelim Salihli ile hiç kopmayan bağlarımıza.
33 yıldır Karşıyaka Çarşısı'nda esnaf olduğum için İzmir’de yaşayan birçok Salihlili'nin dükkanımıza yolu düştü. Tanıştık, kaynaştık. Salihli Eğitim-Kültür ve Dayanışma Derneği'nin kuruluşundan sonra, daha önce yolumuzun kesişmediği hemşehrilerimi dernek vesilesiyle tanıma şansı buldum.
 
***
 
Değerli hemşerilerim;
Mesafeler uzadıkça memleket hasreti artıyor, özlem artıyor.
Gurbette yaşayanlar iyi bilir, insan farklı bir şehirdeyken kendi memleketinden birini gördüğü zaman adeta memleket kokusunu çeker ruhuna. Özlemini giderir. Bir de o uzak memlekette, kendi toprağından çok insan varsa, o zaman bir çatı altında olma çabası çıkar ortaya.

2002 yılında çok değerli kurucularımız da bu duygularla temellerini atmışlar derneğimizin. Öncelikle yeni hemşehrilerimizi tanımak, daha çok bir arada olmak, dayanışmak, birbirimize katkı sağlamak adına Salihli Eğitim-Kültür ve Dayanışma Derneği'nin özel bir yeri var hayatımızda. Bu noktada derneğimizi kuran, temellerini atan büyüklerimize teşekkür etmek bizler için büyük bir borç. Dernek kurmak toprağa dikilen bir fidan gibi aslında. İlgi ister, su ister, güneş ister. Kısacası emek ister. Ne mutlu ki, büyüklerimiz bu işe emek vermiş, derneğimiz 17 yılda koca bir çınar olmuş. 
 
***
 
Kuşkusuz 10 yıldan bu yana derneğimizin başkanlığını üstlenen sevgili Hayati Ertuğrul ağabeyimize ve yönetici arkadaşlarına da büyük bir teşekkür borcumuz var. Çıtayı gerçekten çok yükseğe taşıdılar. Yaptıkları faaliyetlerde, kaliteden asla ödün vermediler. Hemen her derneğin hayalidir kendisine ait bir mülke sahip olmak. Hayati Ağabey ve yönetimi, değerli hemşehrilerimizin de katkısıyla dernek ofisimizi satın alarak böyle bir rüyayı gerçeğe çevirdiler.

Sevgili başkanımız Hayati Ertuğrul ağabeyimizin bu 10 yıl içinde yaptığı maddi ve manevi katkılar gurur duyulacak boyutlarda olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle Hayati ağabeye Genel kurul kararı ile “Onursal Başkan” unvanı verilmesini önerdim ve katılan herkes büyük bir memnuniyetle ve oybirliğiyle el kaldırarak 'Onursal Başkan' ilan edildi.
 
***
 
Değerli dostlarım;
2009-2012 yılları arasında önce Behçet Yavuz, ardından Hayati Ertuğrul başkanlığındaki yönetimlerde, Salihli Eğitim-Kültür ve Dayanışma Derneği'nde yönetimdeydim. Bu nedenle derneğimizin ruhunu, kültürünü ve bakış açısını en iyi bilenlerdenim. Bulunduğum dönemde, birçok faaliyet ve çalışmaya katkım oldu. Yılda 3-4 büyük organizasyonla bir araya gelmezsek rahatsız olurduk. Gala yemekleri, Cumhuriyet Baloları, geziler, kahvaltılar, piknikler, eğitimler, konferanslar, konserler… Saydıklarımın çoğunu 1 yıla sığdırıyorduk. Yeni yönetimimizle birlikte, bu çıtayı daha yukarılara taşımak amacındayız.
 
***
 
İletişim bizim için öncelikli bir alan. Derneğimizin Salihli'nin gözü kulağı olmasını, acıyı, tatlıyı, mutluluğu birlikte yaşamayı arzu ediyoruz. Bu doğrultuda ilk olarak derneğimizin Facebook hesabını kurumsal bir hale getirerek işe başladık. Hemen ardından internet sitemizi faaliyeti geçirdik. Tüm hemşehrilerimizden Facebook'daki Salihli Eğitim-Kültür ve Dayanışma Derneği sayfamızı takip etmelerini, ilçemizle ilgili gelişmeler için de içeriğini giderek zenginleştireceğimiz www.salihlidernegi35.com sitemize sık sık göz atmalarını rica ediyorum.

Dernek üye listelerimizi güncellemek, kayıtlarımızı, aidat ödemelerimizi kurumsal bir hale sokmak için de yoğun bir çaba harcıyoruz.

1 aylık görev süremizde, genel kurulda söz ettiğimiz üzere dernek sekreterliğine aramızdan, bizimle aynı duyguları paylaşan Ümit Şenuyar ağabeyimizi getirdik. Kendisine bu görevi kabul ettiği için teşekkür ediyorum. Ümit Ağabey'in hemşehrilerimizi Konak'taki dernek merkezimizde ağırlamak, çay içip sohbet etmek için sabırsızlandığını da belirtmem gerek.

Bu vesile ile 2019-21 döneminde yapacağımız çalışmalarımız, toplantılarımız ve yemeklerimize katılımınızı bekliyor, hepinize saygılarımızı sunuyoruz

Cengiz Ülkü
2019-21 dönem başkanı


889 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ne yaptık, Ne yapıyoruz - 18/08/2021
İkinci dönem yönetim kurulu hemen aynı oldu, geçtiğimiz dönemin özetini anlatmak istedim
Covid-19 Hastalığına Bende Yakalandım - 07/01/2021
Covid-19, yani corona virüs bize de geldi. Eşim, 2 kızım ve ben, hep birlikte yakalandık. 10 gün evde geçti
Coronavirüs'ün etkileri - 25/03/2020
Sevgili Salihlililer, bir an önce dünyanın sağlığına kavuşmasını, ve de ders alınıp, savaşların bir an önce bitirilip, huzurlu bir dünya yaratmak için tüm ülkelerin elele vermesini temenni ediyoruz.
Aidat Borcu Sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Hava Durumu