• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Cengiz Ülkü
cngz.ulku@gmail.com
Ne yaptık, Ne yapıyoruz
18/08/2021

Sevgili hemşerilerim, geçtiğimiz 16 Haziran 2021 günü derneğimizin olağan genel kurulunu yaptık, 2 yıl süre ile görev yapacak olan yeni yönetim kurulunu seçtik. Bir önceki yönetim kurulunda görev yapan üç arkadaşımız Mehmet Korkmaz, Murat Girgin ve Uğur Uluocak Acabey’in yerlerine Mahir Sarısoy, Deniz Kılınç ve Damla Girgin aramıza katıldı. Öncelikle yönetimden ayrılan arkadaşlarıma iki yıl boyunca yaptıkları çalışmalar ve destekleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Aramıza katılan üç yeni arkadaşımıza da başarılar diliyorum. Genel kurulumuzda bir yeniliğe adım atarak üç kişiden oluşan Salihli Temsilciliği oluşturduk. Yeni yönetim kurulu üyemiz Damla Girgin, Salihli Sanayi ve Ticaret Odası yönetiminde de görev yapan Ahmet Doğan ve önceki dönem yönetim kurulu üyemiz Mehmet Korkmaz’dan oluşan bu üçlü ile Salihli’yle daha da sıkı iletişim sağlama niyetindeyiz.

 

 

*

 

Yeni döneme geçerken, biraz geçmişin muhasebesini yapmakta fayda var bana göre.

Çoğunuzun bildiği üzere, 27 Nisan 2019’da Onursal Başkanımız Hayati Ertuğrul’un görevi bırakmasıyla, yeni bir ekip oluşturmuş ve yönetim kurulu olarak bizler göreve başlamıştık. Bu yeni başlangıçla birlikte ilk etapta yapılması acil bazı noktalar belirledik ve işe koyulduk. Kurumsal yapımızı güçlendirmek, iletişim ağlarımızı yeniden yapılandırmak önceliklerimizden biriydi. Günümüzün ‘olmazsa olması’ dijital ortamda daha kurumsal bir oluşturmak adına öncelikle derneğimizin resmi web sitesini kurduk. Facebook ve instagram sayfalarımızı kurumsal bir hale getirdik. Toplu SMS sistemiz kanalıyla da üyelerimize duyurularımızı yapmaya başladık. Yönetim kurulu üyemiz, gazeteci arkadaşımız Hasan Ercazip, hem sosyal medya oluşumunda, hem de yönetiminde inanılmaz titizliğiyle kurumsallığımıza çok şey kattı ve katıyor; Hasan’a ne kadar teşekkür etsek az.

Hemen akabinde Saymanımız Nihat Atalay ile birlikte dernek giderlerimizi düşürmenin planlarını yaptık. Bunu kısa sürede sağlamış olmamız, dernek bütçemizi büyük oranda rahatlattı ve sorunsuz bir şekilde yola devam etmemizi sağladı.

 

 

 **

 

Geride kalan 2 yıllık süreçte üzerinde en fazla durduğumuz konu, bize göre dernek olarak en önemli icraatımız olan burslardı. 12 yıldır her yönetim için gurur kaynağı olan, İzmir’de eğitim alan Salihlili üniversite öğrencilerimize verdiğimiz burslar…

İşe koyulurken dokunabildiğimiz öğrenci sayısını artırmak ilk hedefimizdi. Bu doğrultuda bursiyer sayımızı ilk yıl 16’dan 32’ye, 2020-21 öğretim yılında da 36’ya çıkarmanın mutluluğunu yaşadık. Bunu yaparken, verilen burs miktarında küçük de olsa bir artış sağlamaya çalıştık. 150 TL olan burs ödemelerini 200’e çıkardık. Burada, yönetimimize duyulan güven ve gösterilen tevüccühün altını çizmek istiyorum. Yardımsever üye ve dostlarımızdan 2019-20 öğretim yılında 51 bin 200, 2020-21 öğretim yılında da toplam 60.000 TL destek toplayıp, bursiyer öğrencilerimize ulaştık.

 

Peki bu burs kimlere gidiyor. Gururla belirtmek istiyoruz ki, 2020-21 dönemi bursiyer çocuklarımızdan;

 

 

-       11 çocuğumuz Tıp Fakültesinde

 

-       7 çocuğumuz İktisadi ve İdari Bilimlerde

 

-       5 çocuğumuz Mühendislik Fakültesinde

 

-       2 çocuğumuz Hemşirelik ve Sağlık bölümünde

 

-       2 çocuğumuz Hukuk Fakültesinde

 

-       2 çocuğumuz Fen Fakültesi

 

-       2 çocuğumuz Edebiyat Fakültesinde

 

-       2 çocuğumuz Turizm Otelcilik

 

-       1 çocuğumuz Eğitim Fakültesi Fen öğretmenliği

 

-       1 çocuğumuz Halkla İlişkiler

 

-       1 çocuğumuz Sosyal Bilimler Yerel Yönetimler

 

 

 

öğretim görüyor ve gelecek yıllarda Salihli’ye, hemşehrilerimize hizmek vermek için can atıyor. Bunu bilmek, gözlerindeki ışığı görmek, hatta bu gençlerin önümüzdeki yıllarda derneğimizin gücüne güç katacağını hayal etmek bile heyecan verici.

 

*

 

Peki büyük bölümü pandemi gölgesinde geçen 2 yıllık dönemde neler yaptık? Müsadenizle bunlara biraz değinmek istiyorum.

 

* Kurumsallaşma hamlemiz kapsamında dernek üyelerimize üyelik kartı bastırdık ve bazı işletmelerde indirim anlaşmaları yapmaya gayret ettik. Amacımız, hem hemşehri işletmelerimizin ticaretini artırmak, hem de üyelerimize küçük de olsa katkı sağlamaktı.

 

* Henüz pandemi kabusunun üzerimize çökmediği dönemde, Salihlilileri bir araya getirmek için etkinlikler organize ettik. Ekim 2019’da Karşıyaka Belediyesine ait Mavişehir Kent Konsept Restoran’da 120 kişinin katıldığı bir kahvaltı organize ettik. Buluştuk, tanıştık, sohbetler ettik.

 

* Sevgili Hayati Ertuğrul başkanımızın döneminde başlayan ve çok da önemli gördüğümüz “Görülmeye Değer Kent Salihli” projesi çerçevesinde Salihli Sanayi ve Ticaret Odası ile el ele verdik. STO’nun katkılarıyla düzenlenen Salihli turu kapsamında Ekim ve Kasım ayında İzmir’den birer otobüs misafirimize ilçemizi tanıttık. Rehber ve yönetim kurulumuzdan bir arkadaşımız eşliğinde Sart Harabeleri, Kent Müzesi, Çarşamba pazarı, odun köfte ziyareti ve Kurşunlu ziyareti ile sona eren gezilerle ilçemizin hem tanıtımına, hem de küçük de olsa ticaretine katkı sağlamış olduk. Bu turlar için de Salihli STO’ya teşekkürü borç biliyoruz.

 

* ‘Dayanışma’ derneğimizin isminde yer alıyordu. Bunun için de kolları sıvadık. Yardımsever hemşehrilerimizden M.S’den 2 yılda gelen 500 çifti aşkın erkek ve kadın ayakkabısını, bir başka hemşerimizden gelen bot, çizme ve 300 adet kadın elbisesini Salihli’de ihtiyaç sahibi insanlarının bulunduğu mahalle ve köylerine dağıttık.

 

* Onursal Başkanımız Hayati Ertuğrul’un başkanlığını yaptığı Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin düzenlediği Cumhuriyet Balosu’na yönetim kurulumuzun büyük çoğunluğu ile katıldık.

 

* Geleneksel Salihli Dostluk Gecesi buluşmamızın 2019 yılındaki adresi Kordon Otel’di. 250 kişilik salonda neredeyse tek bir sandalyenin boş kalmaması, ortamın sıcaklığı, keyfi ekibimiz için gurur kaynağı oldu.

 

* Hemşehrimiz Nedim Uysal’ın düzenlediği toplu sünnete katıldık.

 

* Bayraklı Havuz Kafe’de bursiyer öğrencilerimizle kahvaltı yaptık, onları yakından tanıdık ve sorunlarını dinledik. Pırıl pırıl gençlerimizi görünce “İyi ki el eleyiz” dedik…

 

* Yönetim kurulu üyemiz, doktor sanatçımız İbrahim Sarıgedik’in Güzelyalı Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlediği konsere yönetim kurulumuz ve birçok hemşehrimizle katıldık.

 

Ardından  yavaş yavaş bir kabus çökmeye başladı üzerimize…

Öncelikle Lidya Sardes Otel’de 29 Şubat 2020’de gerçekleşecek bir gece organize etmiştik. Kısa sürede salon kapasitesini doldurduk, hatta “Yerimiz dolmuştur” diye duyuru yaptık. Lakin 27 Şubat gecesi 33 askerimizin şehit olduğu haberini alınca bu organizasyonumuzu derhal erteledik. Yeni tarih 28 Mart’tı… Ancak Covid-19 virüsünün mart ayıyla birlikte ülkemizde de etkisini göstermeye başlamasıyla, Lidya Sardes Otel buluşmasını gerçekleştiremedik.

Pandemi artık şehrimizde, kapımızda, evimizdeydi. Hepimiz evlerimize kapandık. Hayat durdu, ticaret durdu… Ancak bizim durmaya niyetimiz yoktu. Bu korku dolu akşamları, evde kaldığımız günleri nasıl renklendirebiliriz diye düşünürken sosyal medya üzerinden “Salihli Sohbetleri” fikri ortaya çıktı. 12 tane canlı yayın yaptık, hemşehrilerimizi bilinmeyen yönleriyle tanıtmaya çalıştık.

Kimler yoktu ki konuklarımız arasında?

Senih Özay, (Avukat), Hayati Ertuğrul (Sanayici ve Onursal başkanımız), Doç Dr Kamer Gür (Sosyal Bilimler Fak. Halk Sağlığı Hemşireliği Öğretim Üyesi), İbrahim yüksel (İşadamı, Salihli Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı), Tuğrul Keskin (Şair, yazar) (Zafer Keskiner’i anma gecesi), Oğuz Okul (Tiyatro ve Sinema oyuncusu), İmren Akdeniz (Emekli öğretmen), Halim Okta (Salihlili ve Beşiktaşlı Futbolcu), Artam Özarın (Müzisyen, bankacı), Erhan Kılıç (Avukat, Buca Belediye Başkanı), Atilla Tunçel (Psikolog, Öğretim Üyesi), Behçet Yavuz (Öğretmen, İşadamı) konuğumuz oldu, Salihli’nin dününü, bugününü, yarınını konuştu.

 

* 2020’nin sonuna doğdu yasakların biraz hafiflemesiyle birlikte Salihli Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı İbrahim Yüksel ve meclis üyeleri ile bir görüş alışverişi ve bilgilendirme toplantısı yaptık.

 

 * Atatürk her zaman kırmızı çizgimizdi. Atatürkçü Düşünce Derneği Bayraklı Şube Başkanı, yönetim kurulu üyemiz, sevgili Gönül Güngör’ün Nisan 2021’de düzenlediği “Köy Enstitülerinden Günümüze Eğitim” panelinde yönetim olarak yerimizi aldık. Önce bilgilendik, zaman zaman hüzünlendik, şaşırdık, kızdık ve Atatürk’ün vizyonuna bir kez daha hayran olduk.

 

 

*

 

Sevgili hemşehrilerim…

Maalesef ilk iki yılımız hem dünya hem de ülke olarak çok zor bir döneme denk geldi. Pandemi, İzmir depremi, sel felaketleri ve ülke gündeminde yer alan ciddi sorunlar… Umuyoruz ki, bu kabustan artık uyanalım, özlediğimiz eski yaşamımıza, sağlımıza kavuşalım, yaralarımızı saralım…

Yeni yönetim olarak bu duygularla 2021-2023 dönemine başladık.

Ancak bu noktada geride kalan iki yılda kol kola yürümekten büyük mutluluk duyduğumuz Salihli STO Başkanı Sayın İbrahim Yüksel ve ekibine…

Her zaman yanımızda olan, burslarıyla derneğimize destek olan ve en önemlisi her buluşmamızda ‘içimizden biri’ olduğunu gösteren Buca Belediye Başkanımız Sayın Erhan Kılıç ve Buca Belediye Koordinatör Ali Gündüz’e…

Bize belediyenin tesislerini ve dahası gönlünü açan, her zaman yanımızda olan Bayraklı Belediye Başkanımız Sayın Serdal Sandal’a… Belediye meclis üyeleri Alim Çankaya ve Gönül Güngör’e desteklerinden dolayı teşekkürü borç biliyoruz.

Bununla birlikte burs vererek Salihlili gençlerin geleceğine dokunmayı başaran tüm dost ve hemşehrilerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.

Hastalıktan, felaketlerden uzak, sık sık bir araya gelebildiğimiz, hasret giderdiğimiz, gençlerimizine gelecek hayallerine omuz verdiğimiz iki yıl geçirmek dileğiyle…

Sevgiyle kalın...541 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Covid-19 Hastalığına Bende Yakalandım - 07/01/2021
Covid-19, yani corona virüs bize de geldi. Eşim, 2 kızım ve ben, hep birlikte yakalandık. 10 gün evde geçti
Coronavirüs'ün etkileri - 25/03/2020
Sevgili Salihlililer, bir an önce dünyanın sağlığına kavuşmasını, ve de ders alınıp, savaşların bir an önce bitirilip, huzurlu bir dünya yaratmak için tüm ülkelerin elele vermesini temenni ediyoruz.
MERHABA - 31/05/2019
Değerli Salihlili hemşerilerim; Salihli Eğitim-Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Nisan ayında yapılan olağan genel kurulunda arkadaşlarım ile birlikte yönetime seçilmiş olmanın hem mutluluğu hem de sorumluluğunu taşıyoruz.
Aidat Borcu Sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311
Hava Durumu