• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Eren İlhan Güney
erenilhanguney@gmail.com
CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA DERNEĞİMİZ
29/08/2023

Çok Kıymetli Hemşehrilerim ve Derneğimizin Sevgili Üyeleri,

 

Derneğimizin 2023 yılı genel kurulunu Mart ayı içerisinde yaptık. Bu genel kurulda hazirunun kıymetli destekleri, önceki dönem Yönetim Kurulu’nda birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın önerileri ile iki yıl için derneğimiz yönetimini üstlendik. Bu yönetimde yer almayan bir önceki Yönetim Kurulu Üyelerimizden Başkan Cengiz Ülkü, Alim Çankaya, Deniz Kılınç, Gönül Güngör, Hasan Ercazip, Aslı Çelik Yaman, Damla Girgin ve Nihat Atalay’a derneğimize yaptıkları büyük katkılardan dolayı teşekkürü borç bilirim. Cengiz Başkanın demokratik ve kucaklayıcı bir anlayışla yönettiği ve her bir arkadaşımızın amasız fakatsız büyük gayretle çalıştığı önceki Yönetim Kurulunda bulunmanın benim için bir şans olduğunu ifade etmek isterim. Bu birlik ve beraberlik geleneği derneğimizin sürekliliğini de sağlayan önemli dinamiklerden biri olmuştur her zaman.

 

Yeni dönemde beraber yol alacağımız Yönetim Kurulumuzu da sizlere tanıtmak isterim. Yönetim Kurulumuz; Ali Gündüz, Bahar Türkoğlu, Burcu Toprak, Dudu Aslan, Emine Kınık, Fethiye Yüksel Öztürk, İbrahim Sarıgedik, Mahir Sarısoy, Mehmet Kaya, Naciye Balcı, Ömer Çark, Ömer Faruk Uysal, Tolgahan Sönmez, Yücel Yılbaşı. Değerli arkadaşlarımızla iki yıl birlikte derneğimiz için keyifle ve özveriyle çalışacağımızı bilmenin sevincini yaşadığımı ifade etmeliyim. Derneğimizin ilk kadın başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında bugüne kadarki en genç Yönetim Kuruluyla çalışmak hem heyecan hem umut verici. Onlarla yol yürümek, koşarken dinlenmek gibi…

 

Onursal Başkanımız Hayati Ertuğrul’un ve ardından Cengiz Ülkü’nün Başkanlığı’ndaki dönemlerde derneğimizin kurumsal yapısının güçlendirilmesi çabalarımız meyvelerini vermis ve en başta burs projemiz bir çok sivil toplum örgütünün gıpta ettiği boyuta ulaşmıştır. 2023 yılında burs verdiğimiz öğrenci sayısı 73 olmuştur.

 

Burs derneğimiz için elbette en önemli değerimizdir.Ve ayrıca da burs verdiğimiz ilk günden bu yana içinde yer almaktan gurur duyduğumuz bir projedir. Yolu Salihli’den ve İzmir’den geçen yüzlerce üniversite öğrencisine dokunabilmek, Salihlili Ağabeylerinin ve Ablalarının bu gençlerin eğitim hayatlarında yanlarında olduğunu hissettirmek, bu sürece vesile olmak bizler için de büyük bir mutluluk sebebidir.

 

2023-2024 yılında verilecek burs sayısının artması yönetim olarak elbette en büyük arzumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında 100 gencimize eğitim desteği sağlamak bu yılki ana hedefimizdir. Bu arzumuzun gerçekleşmesi için siz değerli Salihlililere ihtiyacımız olduğu da bir gerçektir. Küçük büyük demeden katkılarınızı Valilikten aldığımız izinle profesyonelce yönettiğimiz burs hesaplarına yönlendirmeniz halinde önümüzdeki dönem burslarının çalışması da başlatılacaktır.

 

Burs dışında elbette derneğimizin her yıl yapılan kahvaltı ve yemek organizasyonları, bizleri bir araya getirmekte ve sevdiğimiz özlediğimiz siz hemşehrilerimizle bağlantı kurmamızı sağlamaktadır. Bu yıl genel kurulumuzun hemen ardından Çiçekli Köy’de organize ettiğimiz Hıdırellez Kutlaması ve Bahar Kahvaltısına çok sayıda hemşehrimiz ve üyemiz iştirak ederek bizleri sevindirmiştir. Önümüzdeki iki yıl yine hep birlikte olmak en büyük arzumuzdur.

 

Son olarak bir hususa daha değinmek istiyorum, hepimizin bildiği üzere bazı ilçelerin il olması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Bu illerden bir tanesinin Salihli olması hepimizin beklentisidir. Ancak bu sadece bir beklenti değil hak edilmiş bir taleptir. Elbette il olma kıstasları incelenirken gerek Anayasamız gerekse mevzuatımız gereği il olacak ilçelerde coğrafi konum, ekonomik şartlar gibi bir takım özellikler aranmaktadır.

 

Salihli’nin nüfus yoğunluğu, tarım, hayvancılık ve endüstri alanlarındaki potansiyelinin yüksekliği, yüzölçümü, alt yapı olanakları, nitelikli insan kaynağı,  turizm alanındaki cazibesi, çevre illere ve büyük illere olan ulaşım kolaylığı, dünya tarihindeki yeri ve önemi, eğitim kurumlarının sayısı, ülkemizin gerek kültür, gerek eğitim konusunda başat ilçelerinden biri olması onu zaten doğrudan il olacak ilçeler arasında en üst noktaya yerleştirmektedir.

 

Ancak asıl,  Salihli’nin kentleşme potansiyeli, kentlilik anlayışının yüksek düzeyde olması, çok kültürlü yapısı ve bu yapının barışçıl ve sağlam temellere dayanması, kentlilerinin, kurumlarının, kentin tarihinden gelen medeniyetlerin de ışığında, Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, çağdaş, laik ve demokratik anlayışa sahip olmaları onu Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına yakışır bir il yapacaktır. Salihli bunu hak etmektedir.

 

En kısa zamanda görüşmek dileğiyle …

 

Sevgi ve Saygılarımla

 

Eren İLHAN GÜNEY832 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Aidat Borcu Sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.857532.9892
Euro35.719435.8626
Hava Durumu