• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Köylü üretmezse, hepimiz aç kalırız!

İlçemiz Salihli'nin Çapaklı Köyü'nde yapılması planlanan Biyogaz Santrali ile ilgili gelişmeleri büyük bir üzüntüyle takip ediyoruz.

Öncelikle olayı farklı boyutlarıyla masaya yatırmakta fayda var.  

1- Bir tarafta olayın çevre boyutu var. Hepimizin bildiği gibi, Salihli Ovası Türkiye'nin en verimli toprakları arasında yer almakta. Ürün çeşitliliğiyle, verimliliğiyle tarımda giderek dışa bağımlı hale gelen ülkemizin 'gözü gibi bakması' gereken noktalardan Salihli Ovası... Bugünümüz için korunmalı, yarınımız için korunmalı, çocuklarımız için korunmalı...

2- Olayın hukuki tarafı, öğrendiğimiz kadarıyla şöyle. Santral kurmak isteyen şirkete Manisa Valiliği tarafından verilen "ÇED raporu gerekli değildir" kararının iptali için Çapaklı Köyü sakinleri, Manisa İdare Mahkemesi'ne dava açmış durumda. Dava sonucu beklenmeden şirketin iş makinelerini köye sokmasının ne derece doğru olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz!

3- Salihli Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği olarak bizleri en çok üzen taraf ise, olayın 'müdahale' boyutu. Topraklarını koruma adına eylem yapan, mahkeme kararının beklenmemesine tepki gösteren Çapaklı köylülerinin yerlerde sürüklenmesi hepimizin içini acıtmıştır.

Türkiye'nin en önemli tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım'ın son kitabı 'Üretme Tüket'de üstünü defalarca çizdiği bir cümleyi hatırlatalım:

"Köylü üretmezse, hepimiz aç kalırız."

  
863 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Aidat Borcu Sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.27809.3151
Euro10.816110.8594
Hava Durumu
Saat