• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Salihli Basınında GÖRÜLMEYE DEĞER KENT SALİHLİ gezimiz
Salihli Sektör Gazetesi gezimizi haber yaptı.... İzmir’deki Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğimiz ile Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın, birlikte 6 yıldır devam eden  “Görülmeye Değer Kent Salihli” projesi kapsamında yönetim kurulu üyemiz Dudu Aslan nezaretinde gerçekleşen geziye İzmir’den 40 kişilik bir grup katıldı. Salihli TSO’nun finanse ettiği Salihli Güven otobüsüyle gönderdiğimiz grup, bir yandan tarihi ve kültürel mekanları ziyaret ederken, diğer yandan kentimizin ekonomisine yaptıkları alışverişlerle katkı sağladı. Tabii Salihli'li tarihçimiz Mustafa Uçar, tarihimizi anlatırken konukları büyüledi.

SALİHLİ SEKTÖR GAZETESİNİN HABERİ

Salihli TSO tarafından organize edilen "Görülmeye Değer Kent Salihli" gezileri kapsamında İzmir'den 40 kişilik bir grup geldi. Artemis, Gymnasium ve Kent Müzesi'ni gezen grup, Sevgi Yolu'ndaki restoranlarda Odun Köfte yedikten sonra Çarşamba Pazarı'nda alış veriş yaptı.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın, İzmir’deki Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte 6 yıldır devam eden  “Görülmeye Değer Kent Salihli” projesi kapsamında İzmir’den gelen 40 kişilik grup, bir yandan tarihi ve kültürel mekanları ziyaret ederken, diğer yandan kentin ekonomisine katkı sağladı. Salihli TSO’nun finanse ettiği Salihli Güven otobüsüyle kente gelen farklı yaş grupları ve mesleklere mensup İzmirli grup kente hareket kazandırdı.


Gezi, Salihli’nin göz kamaştıran tarihi miraslarından biri olan Sart’taki Artemis Tapınağı’nda başladı. Yazar ve araştırmacı Mustafa Uçar’ın rehberliğinde gerçekleşen tarih turunda, Lidya, Roma ve Pers gibi eski uygarlıklar hakkında detaylı bilgiler sunuldu. Dünyanın ilk madeni parasını basarak kullanıma sunan Lidya Uygarlığı ve muhteşem mirası anlatıldı.


Sart’ta yer alan eşsiz tarihi miraslardan bir diğeri olan Gymnasium’da da, yüzyıllar önce burada hüküm süren kralların zenginliği ve ihtişamı hakkında bilgiler paylaşıldı. Gimnaz- hamam kompleksi, hemen yanı başında yer alan görkemli havra, o dönemde ticaretin kalbinin attığı Kral Yolu ve günümüzün AVM’leri benzeri yan yana sıralanan dükkanlar hakkında bilgiler sunuldu.


İzmirli grup, gezinin ikinci bölümünde Salihli’nin geleneksel yaşantısını ve kültürel değerlerini yansıtan “Müdire Hanım Konağı” olarak da bilinen Kent Müzesi’ni ziyaret etti.

İzmirli misafirler, Kent Müzesi’nden yürüyerek tarihi tren garına geldi ve burada Salihli’yi iki kez ziyaret eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyareti hakkında rehber Mustafa Uçar’dan bilgi aldı.  Grup daha sonra, Sevgi Yolu’nda bulunan restoranlarda kentin tescilli ürünü olan Odun Köfte yiyerek yöresel lezzetleri keşfetti. Ağırlıklı olarak kadınlardan oluşan grup daha sonra Salihli’nin meşhur Çarşamba Pazarı’nda alış veriş yaptı. Pazardan taze meyve - sebze alışverişi ve özellikle de Salihli TSO’nun 2008 yılında tescil ettirdiği Salihli Kirazı satın alan grup,  gezinin son kısmında Kurşunlu Vadisi’nde Kurşunlu Çayı’nın doğal güzellikleri eşliğinde yürüyüş yaptı.


Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dudu Aslan gezi boyunca grup üyelerine mihmandarlık yaptı.

SALİHLİ SEKTÖR GAZETESİ'NDEN HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği -İzmir

 Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği -İzmir

 Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği -İzmir

 Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği -İzmir

 Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği -İzmir

 Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği -İzmir

 Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği -İzmir
 

  
211 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Aidat Borcu Sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Hava Durumu